Przeszklenia we wnętrzach

Elementy szklane w mieszkaniach i domach stały się ostatnio bardzo modne. I chociaż moda nie zawsze idzie w parze z praktycznością, to w wypadku przeszklonych powierzchni jest odwrotnie. Pasują do mieszkań i domów w różnym stylu, zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzonych tradycyjnie. Szkło współgra z każdym materiałem wykończeniowym: drewnem, stalą, ceramiką, wylewką żywiczną a nawet popularną cegłą czy kamieniem. Przeszklone ściany i drzwi, zwłaszcza z przezroczystego szkła obsadzonego w czarne, metalowe ramy lub transparentne ściany z luksferów, kojarzą się z nowojorskimi loftami Soho czy mieszkaniami w paryskich kamienicach.

Piękna ściana w biurze z luksferów

Gdzie zastosować przeszklenia?

Szklane powierzchnie można zastosować w nowoczesnych apartamentach, ale równie dobrze i w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty. To tu często projektowano przechodnie pokoje i kuchnie bez okien. Przeszklenia z pustaków szklanych i szkła świetnie sprawdzają się w obszernych, wysokich wnętrzach w stylu industrialnym oraz w lokalach o układzie amfiladowym w starych kamienicach. W polskich mieszkaniach chętnie wybieramy przeszklenia częściowe – pomiędzy salonem i kuchnią, kuchnią i spiżarnią, sypialnią i łazienką.

Kolorowa przestrzeń między szafkami kuchennymi

Stawiamy również całe ściany z luksferów lub szkła ujętego w stalowe ramy między przedpokojem a salonem, pokojem gościnnym a salonem lub gabinetem. W aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnej klasyki świetnie wyglądają przegrody ze szkła lub pustaków szklanych dodatkowo wyposażone w zasłony. Zapewnią niezbędną do spania intymność lub ułatwią skupienie podczas pracy w domowym gabinecie. Przeszkleniami możemy podzielić przestrzeń w mieszkaniu nie zmniejszając go optycznie. Jest to szczególnie istotne w małych mieszkaniach. Świetnym pomysłem jest wówczas osadzenie drzwi w ramie z luksferów lub przeszklone drzwi przesuwne.

Coraz częściej kolorowe szkło lacobel i pustaki szklane w różnych wzorach i kolorach są stosowane na wykończenie ściany nad szafkami w kuchni. Są bardzo łatwe w utrzymaniu i tworzą indywidualny design.

Połączenie biura i sypialni

Jakie zalety mają przeszklenia w mieszkaniach?

Niewątpliwą zaletą wszystkich przeszkleń jest to, że nadają przestrzeni lekkości, intymności, pomagają w jej doświetleniu, optycznie ją powiększają. Poza tym są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy je przetrzeć szmatką ze zwykłym płynem do mycia szyb. Szklana witryna jest również bezpieczna. Standardowo do jej wykonania używa się 10-milimetrowego hartowanego szkła, które jeśli ulegnie stłuczeniu, rozpada się na małe, nieostre kawałki. Pustaki szklane są z kolei bardzo odporne na stłuczenia.

kameralne wnętrze luksfery

Rodzaje nieprzezroczystego szkła

    Szkło lakierowane w różnych kolorach. Takie gładkie powierzchnie sprawdzą w każdym pomieszczeniu. Możemy je także stosować na ścianach np. zamiast glazury lub mozaiki w kuchni i łazience.

Szkło laminowane. Składa się z kilku szklanych formatek połączonych specjalną folią. Można w nim umieścić dekoracyjny motyw, a nawet wydruk zdjęcia. To oryginalne przepierzenie do salonu połączonego z kuchnią, sypialni z łazienką.

Crash-glass. Wielowarstwowe szkło, które powierzchnia wygląda jakby była spękana. Często stosowane jest w produkcji frontów meblowych, blatów kuchennych, i w roli ścianek działowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *